Mnogi sebi razbijaju glavu kada čuju riječ trening snage, kod nas u početku to nije bilo ništa drugačije. Sa treningom snage i izgradnjom mišića povezujemo najčešće naduvane bodibildere, koji pucaju od mišića i čiji je biceps velik kao naša butina. S toga većina teži ka tome (pogotovo žene) da radi trening izdržljivosti umjesto treninga snage. Ali trening snage je stvarno mnogo bolji za naše tijelo nego što bi na prvu pomislili. Jaka i zdrava muskulatura ima mnogo prednosti.
Zašto se bavim treningom snage?
Prije nego što se pojave misli poput „Ne želim da izgledam kao Arnold Schwarzenegger ili „The Rock“ mogu da vas smirim. Ako ne treniraš pet do šest sati dnevno i ne konzumiraš, bez izuzetka, ogromne količine specijalne, za izgradnju mišića usklađene hrane (uglavnom riža, piletina i pasulj ili brokule), nećeš se ni približiti Arnoldu. Briga da ćeš završiti sa napumpanim i većim bicepsom od partnera je potpuno neosnovana.
100% je sigurno da možeš da se baviš treningom snage. Ako postoji unaprijed nesigurnost, pri treningu snage se osjećaš nešto čudno ili čak nastupaju bolovi, odmah treba da odeš kod ljekara koji se razumije u to. Ovdje je definitivno bolje spriječiti nego liječiti – iako to na početku može malo da nervira.
Nakon što smo to razjasnili želimo da ti pokažemo glavna 3 razloga zašto se baviti treningom snage:
1. Trening snage pokreće sagorijevanje masti
Tokom i nakon treninga snage tijelo troši mnogo energije. Kako mišići neće da budu snabdjeveni energijom samo tokom rada, nego se i nakon treninga snage regenerišu, ukupan promet kalorija je veći. Pri tome važi: Što je veći udio mišića, to se troši više energije i masti.
2. Bolje držanje tijela kroz trening snage
Kroz trening snage i time povezanom izgradnjom mišića, leđa se ispravljaju. To za rezultat ima bolje držanje tijela, što može da spriječi dalje bolesti (bolove vrata itd.). Naravno trebate da obratite pažnju na plan treninga koji uključuje cijelo tijelo, a naročito velike grupe mišića.
Ako trening snage izjednačiš samo sa vježbama za biceps, onda to ne donosi željeni efekat. Mišići spajaju naše tijelo i doprinose stabilnosti i tjelesnom zdravlju.
3. Trening snage kao izvor mladosti
Da li primjećuješ da sportisti u starosti djeluju agilnije i ne tako lomljivo? Tijelo nam u starosti zahvaljuje ako smo redovno opteretili mišiće i tako možemo da bar što duže izbjegnemo neke nedostatke u starosti poput slabih leđa ili generalne slabosti. Sviđa nam se zamisao dobre forme i vitalanosti u starijoj dobi.
Na šta treba obratiti pažnju kod treninga snage?
Učestalost
Kako bi idealno trenirali i izgradili sve grupe mišića, treba najmanje tri puta sedmično po sat vremena raditi trening snage. To u početku zvuči kao mnogo, ako se pak izostave dugotrajni kardio-treninzi u korist treninga snage, to onda uopšte nije toliko puno treninga, u odnosu na ono šta većina već radi.
Na kraju je to uvijek stvar izbora: Da li ću radije pogledati dvije epizode omiljene serije ili ću trenirati i učiniti nešto dobro za tijelo i duh. Uopšte ne želimo da stojim ovdje sa podignutim kažiprstom i da ti kažemo da se odmah maneš svega. Samo kažemo da se aktivno moraš odlučiti za tvoje tijelo i zdravlje, to niko ne može da to uradi umjesto tebe. Najlakše je kada imaš partnera za trening tako da se međusobno možete motivisati.
Pored toga možemo obećati: Kada jednom počneš, vrijeme treninga prolazi brzo i poslije se za „opuštanje“ ili kao nagrada može gledati malo TV – ali onda sa stvarno dobro osjećamo, pokušajte.
Zagrijavanje
Prije svakog treninga je potrebno da se grupa mišića dovoljno zagrije. Digni tijelo na radnu temperaturu, probudi uspavane dijelove tijela i mišiće prije nego što kreneš punom parom. Pripremi tijelo (i duh) na nadolazeće opterećenje.
Strpljenje
Kako se ne možemo ugojiti odjednom kada pojedemo tanjir tjestenine (ili tablu čokolade), isto tako se nakon jednog treninga ne mogu očekivati veliki napreci. Ovdje je traženo strpljenje, ali isplati se. Ko ostane pri tome, vidjeće prve rezultate već kroz nekoliko sedmica.
Motivacija će odmah porasti, i željet ćeš vidjeti šta je još moguće postići.
Tegovi
Klasična početnička greška je korištenje tegova. Dok žene najčešće uzimaju previše lagane tegove, muškarci teže ka tome da natovare previše. Kod previše laganih tegova naši mišići ne rade punim kapacitetom i ne vidi se napredak. U odnosu na to, previše tereta dovodi do toga da izvedba bude nepravilna i tako povećavamo opasnost od povreda.
S toga ima smisla naći optimalni nivo. Ako se osjećaš čudno ili pri izvođenju vježbe zbunjeno, onda obavezno prvo pitaj trenera koji se razumije u to.
Mnogo proteina
Mnogo je uređaja za praćenje hrane dostupnih na mreži i u trgovinama aplikacija koje možeš koristiti za provjeru i praćenje unosa kalorija i hranjivih tvari. Često se na vrhu nalaze i recepti i savjeti o prehrani. Začudit ćeš se šta tu sve možeš da saznaš o svojoj ishrani. Obrati pažnju na uravnoteženu i zdravu ishranu. Mišići i tijelo će se radovati.
Pauze za odmor
Mišići ne rastu tokom treninga jer tu dolazi samo do nadražaja. Što se više neki mišić koristi, to on postaje jači i počinje da raste nakon treninga. U pauzama za odmor mišići se odmaraju i izgrađuju. Idealno je sačekati 24 – 48 sati kako bi tijelo odmorilo.
U svakom slučaju ne odustaj. Trening snage nije samo dobar za nas, nego nam nudi i više životnog kvaliteta. Želimo ti mnogo uspjeha. Ti to možeš!