Sadržaj

Trening za početnike: 7 savjeta Admira Hadžića

Odlazak u teretanu po prvi put ne mora biti zastrašujući. Admir Hadžić, profesor sporta i licencirani personalni trener, nudi nekoliko savjeta za početnike koji će ti pomoći da se osjećaš samouvjereno i izvučeš najviše iz vremena koje provodiš u teretani.

Ako si početnik u fitnesu i odlučno želiš krenuti sa treninzima da unaprijediš svoje zdravlje, povećaš mišićnu masu, zategneš tijelo i izgubiš višak kilograma prvi korak je već napravljen. Jako je bitno kako ćeš započeti cijeli proces. Mnogo početnika ne zna kako pravilno i bezbjedno trenirati, ne vidi rezultate što dovodi do gubitka motivacije i obično tada odustaju od treniranja.

Dobro bi bilo da treninge počneš sa profesionalnim trenerom koji će ti dati smjernice o pravilnom treniranju i adekvatnoj ishrani. Tako ćeš imati vidljive rezultate i veća je vjerovatnoća da ćeš nastaviti trenirati kontinuirano cijelu godinu. Kreni sa treningom čitavog tijela kako bi se pokrenuo što veći broj mišića i tako probudilo tijelo. Radi samo one vježbe za koje znaš da ih izvodiš 100 % pravilno. Poželjno je i korištenje suplemenata kako bi se zadovoljile potrebe za svim važnim mikronutrijentima. Preporučujem Orthomol Sport koji sadrži bitne mikronutrijente za sportske performanse kao što su magnezij koji doprinosi normalnom energetskom metabolizmu i funkcionisanju mišića, te L-karnitin, koenzim Q10 i omega 3 masne kiseline.

Poželjno je trenirati tri puta sedmično u trajanju od pola sata do sat. U trening uvrsti vježbe mobilnosti i vježbe snage kako bi lokomotorni sistem bio na zadovoljavajućem nivou.

7 važnih savjeta za početnike

1. Nađi vremena za trening. Ako se uzme sedmični raspored obaveza i slobodnog vremena vidjet ćeš da uvijek imaš par sati neiskorištenog vremena.

2.  Savladaj osnove vježbe. U teretani je važno savladati neke osnovne vježbe kao što su mrtvo dizanje, čučanj, rameni potisak, razna veslanja i slično. Tu je najbitnija tehnika izvođenja pa kreni sa malim opterećenjima i kilažama. Obično je za početnike i sama šipka dovoljna u procesu učenja.

3. Važna je i ishrana. Ishrana igra veliku ulogu u procesu treninga i transformacije. Ishrana sa kvalitetnim odmorom i oporavkom, čini ključni sastojak za ostvarivanje ciljeva.

4.  Ne pretjeruje sa treninzima ako si početnik. Dovoljna su tri treninga sedmično u trajanju od pola sata do jedan sat kako ne bi došlo do pregorijevanja i gubitka želje za treniranjem.

5.  Postavi realne ciljeve. U zavisnosti od tvog početnog stanja i forme važno je postaviti i realane ciljeve, jer u suprotnosti može doći do pada volje i motivacije.

6. Disciplina donosi rezultate. Disciplina je najbitnija bez obzira bili početnik ili napredniji vježbač. Nekad ti se možda neće trenirati ali odradi trening, jer je disciplina ta koja drži kontinuitet  i na kraju donosi rezultat. Naravno na kraju treninga ćeš se sigurno osjećati bolje.

7. Nikad se ne poredi sa drugima. Prati svoj ritam vježbanja i ne poredi se sa drugima, pogotovo sa onima koji duže treniraju. Ako to dobro iskoristimo može biti kao motivacija da se krećemo prema cilju, ali često to uspoređivanje dovodi do negativnih emocija u nama.

Slični članci

Kata Vuksanović dijeli 5 savjeta za lakši početak treninga: prilagodite ga svom ritmu, jedite pravilno, budite dosledni, koristite suplemente za oporavak i ne zaboravite kvalitetan ... >
San je ključan za zdravlje – tijelo se popravlja, mozak obrađuje informacije, a kvalitet sna utječe na svakodnevne funkcije i dobrobit. ... >
Prenosimo iskustvo Katarine Vuksanović, koja je uz redovno korištenje Orthomol Beauty bočica oporavila kosu. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Živci, psiha i stres

Kako nastaje stres? Koje su posljedice? Što možete učiniti u vezi s tim?

Živci, psiha i stres