Sadržaj

Prim. dr. Aida Zujović Ajanović: Planiranje trudnoće i začeće

Neplodnost je dijagnoza s kojom se danas suočava čak 10-15% parova. Koji su uzroci neplodnosti, kako se dijagnosticira i liječi, te kada posumnjati na ovo stanje? Na ovu temu razgovarali smo sa prim. dr. Aidom Zujović Ajanović.

Neplodnost je nešto sa čime se nažalost sve više susrećemo. Uvjetovana je mnogim faktorima, a uvijek počinjemo sa starosnom dobi oba partnera. Ipak, veći akcenat je stavljen na ženu, ne samo zbog jajnih stanica čiji broj vremenom opada, nego i zbog ginekoloških, endokrinoloških, autoimunih i ostalih oboljenja koja mogu otežavati ili onemogućiti začeće. 

U savremenom svijetu sve je veći broj ovisnika o alkoholu, drogama, nikotinu pa se za dobar životni stil preporučuje izbjegavanje loših navika.

Životni stil podrazumijeva pravilnu i uravnoteženu ishranu uz više obroka dnevno, fizičku aktivnost, te održavanje normalne tjelesne mase. 

Koje preglede treba uraditi prije planiranja trudnoće? 

Ako par ne ostvari trudnoću u periodu od 6 mjeseci uz redovne odnose i bez zaštite, žena se treba javiti ginekologu, a muškarac urologu koji će mu za početak predložiti spermiogram

Standarni pregledi koje je poželjno da uradi žena je PAPA test, ginekološki i ultrazvučni pregled. Ukoliko postoje neregularni ciklusi, policistični jajnici, duži izostanak menstruacije ili pak učestalo krvarenje, a može biti popraćenom gojaznošću, aknama, pojavom maljavosti, radi se pregled hormona –  spolnih ali i hormona štitne žlijezde. Ultrazvučni nalaz može ukazivati na prisustvo mioma, cista različitog porijekla i karakteristika, prisustvo polipa, kao i urođene anomalije koje mogu biti prepreka u ostvarivanju trudnoće. 

Sve je veći broj žena koje su inzulinski rezistentne, koje imaju urođene i stečene hematološke poremećaje, problem sa štitnom žlijezdom, loše nalaze papa testa, specifične bakterije u vaginalnom i cervikalnom brisu, pa u skladu sa tim ovakva stanja zahtijevaju multidisciplinarni pristup (ginekolog, endokrinolog, hematolog). 

U fazi planiranja trudnoće, dva do tri mjeseca prije začeća preporučuje se suplementacija folatima u formi folne kiseline i metafolina kao biološki aktivnog oblika. Nizak nivo folata kod trudnica predstavlja faktor rizika od oštećenja u razvoju neuralne cijevi ploda, prijevremenog poroda, te anemije kod majke. 

Ako i pored svega ne dođe do začeća, preporučujem da se javite nekom od centara za MPO (IVF). 

Priprema za  trudnoću, trudnoća, a zatim i dojenja predstavljaju posebnu fazu u životu mnogih žena. Buduće mame i one koje to već jesu, ali su u fazi dojenja, trude se prilagoditi ishranu svakom od ovih stanja, mada  je gotovo  nemoguće svaki dan u adekvatnoj mjeri izbalansirati unos potrebnih vitamina i minerala. U tom periodu raste potreba za mikronutrijentima koji su potrebni za zdravlje svake trudnice i imaju uticaj na pozitivan tok i ishod  trudnoće, kao i razvoj djeteta

Vitamini i minerali u trudnoći 

  • Trudnice moraju redovno kontrolisati nivo željeza jer je jedan od vrlo važnih minerala, naročito u ovom periodu, kada njegov unos treba udvostručiti. Preporučuje se da trudnice dnevno unose oko 30 miligrama željeza, posebno onim ženama koje inače imaju problema s anemijom. 
  • Omega 3 masne kiseline ne možemo sami proizvesti, pa ih moramo unositi hranom ili suplementima. Pomažu razvoju neurološkog sistema. Utiče dobro na imunološki sistem, reducira pojavu preeklampsije (povišenog krvnog pritika u trudnoći). 
  • Vitamin C je neophodan za apsorpciju željeza i razvoj vezivnog tkiva. 
  • Vitamin A je ključan za povećanje imuniteta i borbu protiv raznih infekcija. U postporođajnoj fazi ima ulogu pri obnavljanju tkiva, a utiče i na dobar vid, integritet kože i sluznice, kao i imunitet. 
  • Vitamin D u trudnoći je veoma važan jer njegov nedostatak može izazvati anomalije u rastu kostiju. Također, porođajna težina djeteta može biti bitno ugrožena, kao i razvoj imunološkog sistema. Vitamin D koji je odgovoran za održavanje nivoa kalcija i fosfora u tijelu trudnice pomaže izgraditi kosti i zube vaše bebe. Ukoliko dijete pri rođenju bude bez potrebnih doza vitamina, povećane su šanse od rahitisa koji dovodi do deformacija i prijeloma kostiju. 
  • Magnezij je neophodan tokom cijelog trajanja trudnoće jer će sudjelovati u rastu tkiva majke i fetusa. Utiče na opuštanje mišića maternice, reducira pojavu preeklampsije, smanjuje grčeve u potkoljenicama, djeluje kao blagi laksativ. 
  • Kalcij pomaže u normalnom rastu i razvoju kostiju kod djece. 
  • Jod doprinosi normalnom funkscionisanju štitne žlijezde.  
  • Selen i cink doprinose normalnom funkscionisanju imunološkog sistema.  

Potreba za vitaminima u trudnoći povećava se za otprilike 10-15 %. Vitamini kao i minerali neophodni su za potporu tijelu tokom svih devet mjeseci trudnoće. Kada ostvarite trudnoću na lakši ili teži način, potrudite se da uživate u njoj. Vodite računa o uravnoteženoj i raznolikoj prehrani, a vaš ginekolog će, kada to bude potrebno, preporučiti potrebne suplemente u skladu sa nalazima i periodom trudnoće. 

Pričom o začeću i rođenju skrenula bih pažnju na žene. Da bi ostvarile trudnoću, postale majke, nekome podarile život, žene su uvijek spremne na rizik po vlastito zdravlje i zato niko nema pravo oduzeti im život. ZAUSTAVIMO FEMICID! 

Slični članci

Dojenje je jedan od najvažnijih aspekata brige o novorođenčetu, no mnoge novopečene mame zaboravljaju na vlastitu hidrataciju i prehranu ... >
Trudnoća je posebno i čarobno vrijeme za vas, vaše dijete i čitavu porodicu. Kao buduća majka prolaziti kroz razne promjene, kako fizičke tako i emocionalne. ... >
Planiranje odmora sa bebom može biti izazov, ali uz dobru pripremu, može se pretvoriti u nezaboravno iskustvo za cijelu porodicu. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Sve sto trebaš

Uvijek tu za tebe. Od samog početka.

Trudnoća i dojenje

Sve o nutritivnim potrebama tokom trudnoće i dojenja