Tokom trudnoće tvoje tijelo se mijenja. Prilagođava se novoj situaciji da u njemu raste beba. Da navedemo samo nekoliko primjera: Volumen krvi raste, tetive i ligamenti postaju mekši i nivo hormona varira. Trudnice se susreću sa mnogim promjenama i izazovima i često se javljaju tipične tegobe trudnoće. Ali svaka žena na te tegobe reaguje drugačije. Jedna u prvim sedmicama stalno povraća, druga osjeća samo malo mučnine, ali se mora npr. boriti sa zadržavanjem vode. Sastavili smo najčešće tegobe u trudnoći za koje će ti babica Jasmin Kraftzig dati vrijedne savjete i pomoć.
Mučnina i povraćanje
Sigurno svaka žena zna pitanje „Da li si trudna?“, kada se žali na mučninu. Ta brza, nemarno izrečena rečenica uglavnom nije tačna, ali ipak sadrži mnogo istine. Jer postoje žene koje tek postaju sumnjičave i rade test na trudnoću onda kada, prije svega ujutru, imaju čudan osjećaj u stomaku ili povraćaju. Sa mučninom se bori većina trudnica. Ali to može da bude dosta različito izraženo. Od blage jutarnje mučnine do rijetkih slučajeva ekstremnog povraćanja. U tom slučaju je potreban boravak u bolnici, jer tijelo gubi previše tečnosti i nutrijenata. Uzrok generalne mučnine, pretpostavljaju stručnjaci, je visok nivo hormona HCG koji početkom trudnoće naglo raste.
Savjeti kod mučnine i povraćanja u trudnoći:
- Smisleni su umjeren rast i pad šećera u krvi. Previše burne promjene mogu da pojačaju mučninu. S toga savjetujem prelazak na proizvode od čitavog zrna i umjereno ophođenje sa industrijskim šećerom kao i obrađenim namirnicama.
- Raspoređeno tokom dana konzumirati male obroke i po mogućnosti pojesti neku sitnicu prije ustajanja.
- Svježe pripremljena voda sa đumbirom ili limunom može da pomogne protiv mučnine, često i čaj od nane.
- Kod ljekara ili babice provjeriti vrijednosti krvi za vitamin D, B6 i B12 kao i vrijednost feritina za skladištenje željeza.
- Akupresura ili akupunktura mogu da pomognu. Ovdje je smisleno početi na vrijeme, a ne sačekati nekoliko sedmica.
- Postoji još jedna dobra vijest: Mučnina uglavnom prestaje sama od sebe nakon trećeg mjeseca.
Umor
Mnoge trudnice prije svega u prva tri mjeseca uhvati umor. Bez imalo energije se vuku kroz radnu svakodnevnicu. Mnoge žene prvih mjeseci trudnoće ne pričaju o tome i pokušavaju da sakriju umor. Pretpostavlja se da je umor između ostalog rezultat hormonalnih promjena, povećanog rada srca i povećanog volumena krvi. Ali također i manjak željeza može da ima umor za posljedicu.
Savjeti kod umora u trudnoći:
- I kod umora savjetuje se raznovrsna ishrana sa mnogo povrća i voća, kao i dovoljno proizvoda od čitavog zrna. Voće ne konzumirati previše često preko gotovih šejkova iz supermarketa jer je tad nivo šećera znatno povišen. To rezultira povećanje šećera u krvi koje ponovo brzo opada i tako može da prouzrokuje još veći umor.
- Preporučuje se provjera krvne slike, između ostalog vitamina D, B6 i B12, hemoglobina i feritina.
- Šetnje na svježem vazduhu mogu da ublaže umor i trudnička joga sa meditacijom može da pomogne kod poboljšanja kvaliteta sna.
Zadržavanje vode
„Zadržavanje vode je poprilično neprijatno, ali uglavnom nije razlog za brigu“, tako kaže babica Jasmin Kraftzig. Ono može da se javi u nogama, ali i u rukama ili licu. Pored toga može da nastane u bilo kom trenutku trudnoće – što se prije pojavi, to prije treba kontrolisati.
Savjeti kod zadržavanja vode u trudnoći:
- I dalje piti dovoljno tečnosti.
- Češće podići noge i ne previše stajati i sjediti.
- Bitan je „dobar“ udio proteina u hrani. Moja klasična preporuka ovdje: Krompir sa mladim sirom u koji je umiješano dosta vlasca i peršuna.
- Neka ljekar propiše potporne čarape.
- Plivanje može dovesti do ublažavanja.
- Babica kod edema često može da uspješno primjeni akupunkturu. Najbolji rezultati se mogu postići ako se počne već kod manjih otoka.
Bolovi u leđima
Sa bolovima u leđima također se bore mnoge trudnice, prije svega u zadnjim fazama trudnoće. Uslovljeno povećanjem težine djeteta mišići i tetive su jako napregnuti, mnoge trudnice razviju „pačiji hod“. Kroz to često nastaje šupljina leđa, što može da dovede do bolnih zatezanja. Ukoliko su već prije trudnoće postojale tegobe, one se mogu još pojačati.
Savjeti kod bolova u leđima u trudnoći:
- Kako bismo bolovima u leđima pristupili preventivno, na početku trudnoće preporuka je izabrati prikladnu vrstu sporta poput vodene gimnastike ili joge za trudnice. Čak se može nastaviti i sa laganim treningom za izgradnju mišića (ovdje se po mogućnosti preporučuje savjetovanje sa babicom ili ljekarom).
- Sa rastućim stomakom i potporni kaiš može da bude dosta prijatan. U vezi toga najbolje pitati babicu.
- Također akupunktura i/ili tejping pomažu mnogim trudnicama kod akutnih tegoba.
- Kod akutnih bolova u leđima mogu da pomognu fizioterapija, pogotovo manuelna terapija i fascijalni tretman. U određenom slučaju smislena je osteopatija.
Žgaravica
Rast djeteta u materici vrši pritisak na stomak buduće majke. Posljedica: Stomačna kiselina može da dođe do jednjaka, što je jako neprijatno i može da izazove žgaravicu. Čak i savijanje naprijed može da izazove žgaravicu.
Savjeti kod žgaravice u trudnoći:
- Žgaravica se može dobro tretirati pomoću akupunkture.
- Neke babice također imaju dobro iskustvo sa primjenom ljekovite gline.
- Uostalom često pomaže da izbjegavate šećer i mast.
- Kod akutne žgaravice piti mlijeko.