Pogotovo u prvoj sedmici trudnoća može da prouzrokuje pravi miks osjećanja. Radost, uzbuđenje, nesigurnost i toliko pitanja koja ti se motaju po glavi. Kako ti u tom periodu ne bi promakle neke bitne stvari koje moraš da uradiš sastavili smo ček-listu sa najbitnijim tačkama o kojima se trebaš pobrinuti u prvim sedmicama tvoje trudnoće.
1. Kada stiže beba?
U kojoj sedmici trudnoće se nalazim i kada stiže beba? To su sigurno prva pitanja koja ćeš sebi postaviti poslije pozitivnog testa na trudnoću.
Ako je vjerovati narodu, trudnoća traje devet mjeseci – no to nije u potpunosti tačno. Kako bi izračunali termin porođaja – isto termin rađanja ili ukratko TR – ne uzima se dan koncepcije, nego se za računanje uzima prvi dan zadnje mjesečnice. To znači da trudnoća u prosjeku traje 280 dana, otprilike 40 sedmica odnosno deset mjeseci. Ako želiš da znaš kada će vaše malo blago da dođe na svjetlost dana dodaj 280 dana prvom danu tvoje zadnje mjesečnice.
2. Misliti na (ne samo) folnu kiselinu
Najkasnije sad bi trebala da počneš da tijelo dodatno opskrbljuješ folnom kiselinom! Jer ona je jedan od najbitnijih mikronutrijenata u prvim mjesecima trudnoće. Folna kiselina doprinosi normalnom rastu tkiva majke, normalnoj diobi ćelija i normalnoj izgradnji krvi. Kako bi tokom i nakon trudnoće tijelo opskrbila sa bitnim nutrijentima preporučujemo ti Orthomol Natal. Jer pored folne kiseline Orthomol Natal sadrži i druge bitne vitamine i nutrijente koji podržavaju tok trudnoće, razvoj djeteta i tvoju ličnu dobrobit.
3. Dogovoriti prvi sastanak sa ginekologom.
Tek nakon što ginekolog potvrdi trudnoću većina žena tek tad dobije osjećaj o trudnoći. Ali tvoj ginekolog nije samo tu da ti potvrdi pozitivan test. On vrši bitna ispitivanja i savjetuje te o bitnim stvarim u trudnoći. Ginekolog je medicinski stručnjak koji te prati tokom čitave trudnoće. On ima oko za to da li sve ide po planu i tu je za tebe sa savjetom za sva mala i velika pitanja. Dakle, smisleno je da kod pozitivnog testa na trudnoću što prije odeš kod ginekologa.
4. Kada da kažem svom poslodavcu?
Kada se smirilo prvobitno uzbuđenje zbog trudnoće sigurno se prije ili kasnije zapitaš kada ćeš šefa informisati o novoj situaciji. S toga trebaš da znaš: Ne postoji zakon koji propisuje kada moraš da obavijestiš poslodavca. Ti sama odlučuješ kada je za tebe došao pravi trenutak da svoju malu tajnu podijeliš sa poslovnim svijetom! Većina žena čekaju do dvanaeste sedmice trudnoće. Tada trudnoća važi kao stabilna. No postoje izuzeci – ukoliko te tvoj posao ugrožava, dolaziš u dodir sa opasnim materijama, radiš u vrtiću ili jaslicama, u tom slučaju trebaš ranije da obavijestiš nadređene. Samo tako tvoj poslodavac može da izvrši odgovarajuće mjere predostrožnosti i da obrati pažnju na posebnu zaštitu na poslu.
5. Zdrava ishrana
Kada je test na trudnoću pozitivan trebaš malo bolje da sagledaš svoju ishranu i da obratiš pažnju na to da je ona uravnotežena i bogata nutrijentima. Kako bi zaštitila svoju bebu od sada se obavezno trebaš odreći alkohola i nikotina i da određene namirnice skineš sa plana ishrane. U namirnice koje se trebaju izbjegavati spadaju: Proizvodi od sirovog mlijeka, sirovo meso, sirova riba i sirova jaja, odnosno proizvodi u kojima se nalaze ove namirnice. Pored toga obrati pažnju na to da voće i povrće prije konzumacije dobro opereš i da po mogućnosti smanjiš unos kofeina. Ukoliko imaš pitanja ili si nesigurna, razgovaraj sa svojim ginekologom. On se razumije u to i može te posavjetovati.
6. Raduj se! Budi uplašena! To je u redu.
Nebitno da li je već odavno isplanirano ili je potpuno neočekivano: Ništa se ne može uporediti s tim trenutkom u kojem saznaješ da u tebi raste beba. Želja koja se ispunila – veličanstven osjećaj! Od velike radosti, preko straha do nesigurnosti, sve se to sigurno nalazi u vrtlogu emocija. I to je sasvim u redu! Jednostavno dopusti sebi sva osjećanja. Jer pored mnogo radosti, trudnoća sa sobom nosi i mnoge brige koje te i smiju prepasti! Postati roditelj je hrabro, uzbudljivo i prelijepo!