Sadržaj

Dr. med. Amra Šerak, specijalizant pedijatrije: 4 najčešće ponavljajuće infekcije kod djece

Roditeljstvo donosi brojne izazove, a zdravlje djece često je jedan od najvećih izvora briga. Ponavljajuće infekcije su nešto sa čim se bore mnogi roditelji, a koje mogu značajno uticati na kvalitet života najmlađih. Dr. med. Amra Šerak, specijalizant pedijatrije podijelit će svoje preporuke o prepoznavanju simptoma, mogućim uzrocima te učinkovitim strategijama prevencije i liječenja.

Ponavljajuće infekcije dišnog sistema

Infekcije dišnog sistema spadaju u najčešće bolesti u djetinjstvu. Mogu se podijeliti u više skupina u odnosu na ono što mjerimo: mjesto infekcije, vrstu uzročnika, trajanje bolesti i komplikacije.

c

Obzirom na trajanje, dijele se na akutne infekcije, ponavljajuće (česte) akutne infekcije i kronične infekcije koje traju više od tri mjeseca.

Djeca najčešće obolijevaju od infekcija gornjeg dijela dišnog sistema (prehlada, upala sinusa, ušiju, grla i ždrijela). Te infekcije u pravilu nisu jake, ali ako se ponavljaju i ako su dugotrajne, mogu znatno uticati na kvalitet djetetova života.

Ponavljajuće infekcije disajnog sistema mogu dovesti do drugih komplikacija i smanjiti imunitet djeteta. Upale donjeg dijela disajnog sistema (dušnika, bronhija i pluća) uključuju samo 5% svih infekcija dišnog sistema.

Učestalost infekcija dišnog sistema:

  • Mlađa djeca (1-5 godina): do 10 infekcija godišnje
  • Mlađa djeca u vrtiću: do 15 infekcija godišnje
  • Starija djeca (6-12 godina): od 5 do 8 infekcija godišnje

Poznata su dva vrhunca pojavljivanja infekcija: u dobi od 6-12 mjeseci – kada se “potroše” antitijela koja je dijete dobilo od majke prije rođenja i prvi kontakt djeteta s drugom djecom (vrtić, škola) – visoka izloženost različitim zaraznim bolestima koja imaju druga djeca u okruženju.

Upala srednjeg uha

Do treće godine života, približno tri četvrtine djece i njihovih roditelja susrest će se s najmanje jednom upalom srednjeg uha. Upala srednjeg uha vrlo često slijedi nakon infekcije gornjeg dijela dišnog sistema zbog loše prohodnosti nosa i Eustahijeve cijevi. Ponavljajuće infekcije ovog tipa mogu značajno uticati na razvoj djeteta i često zahtijevaju medicinsku intervenciju. Najčešći su simptomi bol u uhu, povišena tjelesna temperatura, iritabilnost, teškoće sa spavanjem i smanjenje apetita.

U većini slučajeva, upala srednjeg uha može se liječiti antibioticima ako je bakterijska, dok virusne infekcije obično prolaze same od sebe. U nekim situacijama, liječnik može preporučiti promatranje infekcije nekoliko dana prije nego što se odluči za antibiotsku terapiju.

Angina

Izrazom angina označavamo upalu krajnika i ždrijela koja može uzrokovati bol i nelagodu prilikom gutanja, kao i opće simptome poput povišene tjelesne temperature, umora i glavobolje. Najčešći uzročnik takozvane gnojne angine je bakterija beta-hemolitički streptokok skupine A. Ova vrsta bakterije često se prenosi kapljičnim putem, što znači da se može lako širiti među djecom u vrtićima i školama.

Simptomi gnojne angine uključuju bol u grlu koji se obično pogoršava prilikom gutanja, povišenu tjelesnu temperaturu koja često prelazi 38°C, gnojne naslage na krajnicima koji mogu ukazivati na bakterijsku infekciju, otečene limfne čvorove uz osjećaj nelagode i boli u vratu, te umor i slabost koji su česti kod djece tokom bolesti. Ponavljajuće infekcije anginom mogu dovesti do dugotrajnih zdravstvenih problema, pa je važno pravovremeno djelovati.

Upala sinusa

Sinusitis ili upala sinusa u 95% slučajeva uzrokuje virusna infekcija poznata kao obična prehlada. Kod približno svakog desetog djeteta virusnoj infekciji gornjeg dijela dišnog sistema pridružuje se i sekundarna bakterijska infekcija. Bakterijski sinusitis najčešće uzrokuju jednake bakterije kao i infekciju srednjeg uha. Zbog njegove lokacije, liječnik ne može napraviti bris inficiranih sinusa i teško mu je razlikovati virusnu upalu sinusa od bakterijske. Najbolji dokaz da je riječ o bakterijskoj infekciji jest trajanje simptoma. Začepljen nos, kašalj i bolovi u grlu kod bakterijske infekcije traju više od 10 dana i nema vidljivoga poboljšanja. Ponavljajuće infekcije sinusa također mogu značajno uticati na kvalitetu života djeteta i zahtijevaju pažljivo praćenje.

Kada i zašto djeci uključiti dodatak prehrani?

Dodaci prehrani pomažu da djeca dobiju vitamine i minerale koje ne uspijevaju dobiti iz hrane. Vrlo često, djeca su izbirljiva, imaju problema s apetitom, ne žele da jedu voće ili povrće, što dovodi do glavnog problema – ne hrane se dovoljno kvalitetnom i zdravom hranom koja ima veću nutritivnu vrijednost. Ono što treba zapamtiti jeste da suplementi nisu lijekovi i nisu zamjena za raznovrsnu, zdravu i izbalansiranu ishranu.

Dobro je poznato da su vitamini i minerali esencijalni za pravilan rad imunog sistema. Kada ih nazovemo ‘esencijalnim’, mislimo na više faktora – na pravilan razvoj imuniteta, adekvatan odgovor kada nas virusi ili bakterije napadnu, ali i na brz oporavak imunih ćelija. U tom sistemu glavne uloge igraju vitamin C, vitamin D i cink. Dodatak prehrani koji je kompleksan, te sadrži sve ono što treba djeci tijekom rasta i razvoja, idealan je izbor kada su u pitanju ponavljajuće infekcije gornjeg respiratornog trakta.

Ponavljajuće infekcije predstavljaju veliki izazov za roditelje i djecu. Ako primijetite simptome koji vas brinu, ne oklijevajte konsultovati se s pedijatrom.

Slični članci

Suplementacija kod onkoloških pacijenata je veoma važan i neodvojiv dio njihovog liječenja, koji se često zaboravlja. ... >
Hronični kašalj kod djece jedan je od najčešćih simptoma, posebno u predškolskoj i školskoj dobi. ... >
Imunitet djece, kao ključni faktor odbrane od respiratornih infekcija, još nije potpuno razvijen, što ih čini podložnijima virusima i bakterijama. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Mikronutrijenti za imunološki sistem.

Imunološki sistem

Sve o imunološkom sistemu – Ovdje ćeš naći zanimljive činjenice, savjete i prijedloge.