Imunološki sistem

Naše tijelo mora da se brani. Gomile bakterija i virusa samo čekaju na to da izazovu infekciju – kako bi se razmnožavali. Tako preko 200 različitih vrsta virusa mogu da prouzrokuju prehlade. Na svu sreću naš imunološki sistem predstavlja jaku odbranu protiv klica i uzročnika bolesti. Kao jedan od najbitnijih obrambenih mehanizama tijela on je stalno aktivan – najčešće da toga i nismo svjesni. Većina infekcija teče bez simptoma kada imamo jaku imunološku obranu. Ali kako zapravo funkcioniše naš imunološki sistem, kako ga možemo ojačati i koje mjere predostrožnosti pomažu kod izbjegavanja infekcija? Kroz naše blog tekstove obradit ćemo važne teme.
Hronični kašalj kod djece jedan je od najčešćih simptoma, posebno u predškolskoj i školskoj dobi.... >

Aktuelnosti i savjeti

Hronični kašalj kod djece jedan je od najčešćih simptoma, posebno u predškolskoj i školskoj dobi. ... >
Imunitet djece, kao ključni faktor odbrane od respiratornih infekcija, još nije potpuno razvijen, što ih čini podložnijima virusima i bakterijama. ... >
Ponavljajuće infekcije su nešto sa čim se bore mnogi roditelji. Dr. med. Amra Šerak, specijalizant pedijatrije savjetuje ... >
Neplodnosti pogađa mnogo parova. Dr. Omerbegović, spec. urologije. ... >
Broj ljudi koji pate od alergija rapidno raste iz dana u dana, a brojke su poražavajuće. ... >
O značaju probiotika i prebiotika za naš imunitet razgovarali smo sa dr. med. sci. Jasminom Ćorović - Kuburović, specijalistom interne medicine, subspecijalistom kardiologije. ... >

Šta je imunološki sistem?

Naš imunološki sistem je aktivan dan i noć kako bi nam čuvao leđa. Zbog toga se svakodnevno stvaraju milijarde obrambenih ćelija – ogroman performans! Ali šta je tačno imunološki sistem, koji faktori utiču na njega i kako mogu nešto da učinim za svoj imunitet?

Imunološki sistem nije zaseban organ poput srca ili jetre. Umjesto toga, radi se o složenom, umreženom sistemu raspoređenom po cijelom tijelu, koji uključuje koštanu srž, slezenu i krajnike, kao i posebna krvna zrnca i crijeva – najveći tjelesni “imuni organ” sa oko 500 kvadratnih metara. Imunološki sistem se konstantno bori protiv neželjenih uljeza poput bakterija i virusa i osigurava da organizam ostane u formi.

Šta se dešava kada bakterije i virusi napadnu tijelo?

Svi se rađamo sa imunološkim sistemom, koji stupa na snagu kada strana tijela poput virusa i bakterija dospiju u tijelo. Takozvani urođeni imunološki sistem između ostalog raspolaže sa raznim vrstama ćelija koje spadaju u grupu bijelih krvnih zrnaca (leukocita). Kod infekcije tijelo uspijeva da te ćelije ciljano usmjeri na mjestu upale kako bi se borile protiv uzročnika.

Koji faktori utiču na imunološki sistem?

Naš način života ima velik uticaj na funkcionisanje našeg imuniteta. Pored dovoljno sna, zdrava ishrana naročito igra veliku ulogu i u tom pogledu se nauka još uvijek dalje razvija. Postoje na primjer nova saznanja o ulozi vitamina D koji je npr. sadržan u masnim ribama. Ali i naša koža gradi vitamin D kada je u dodiru sa sunčevim svjetlom. Poznat je njegov značaj za izgradnju kostiju, koja se i kod odraslih stalo odvija. Ali u međuvremenu se zna da vitamin D ima bitne funkcije i za imunološki sistem.

Šta možemo uraditi da „očvrsnemo“?

Naizmjenično tuširanje i odlasci u saunu su dobri mehanizmi za jačanje imuniteta. Tokom odlaska u saunu temperatura tijela raste i krvni sudovi se šire, tako je protok krvi pojačan. Mijenjanje toplog i hladnog i širenje i skupljanje krvnih sudova, također stimuliše imunološke ćelije. One se u većem broju pokreću i tako na efikasniji način mogu da se bore protiv virusa i bakterija. Također pozitivno za imunološki sistem je dovoljno sna. Tokom noćnog mira organizam se može odmoriti i opušteni i odmorni možemo da počnemo novi dan.

Da li mogu i dalje da podržim imunološki sistem iako se već osjećam bolesno?

Pogotovo kod dugotrajnih i čestih infekcija bitno je da se imunološki sistem dodatno podrži. Pri tome je korisno da se pije dosta tekućine. Najprikladniji su nezaslađeni čajevi i voda. Sluzokoža nosa i grla se zimi naročito brzo suši zbog ugrijanih prostorija. Virusima i bakterijama to olakšava stvar. S toga je bitno sluzokožu vlažiti sa dosta tečnosti kako bi im se prodiranje otežalo.

Mikronutrijenti za imunološki sistem.

Jačati imunološki sistem djece

Najbolji savjeti za jačanje imuniteta

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o: