Rad od kuće, online-nastava, vebinari – za mnoge aktivnosti više nije potrebno da dođete nego samo stolica i digitalni uređaj. Jako lijepo i udobno, ali ne i za naše zglobove! S toga njemačka udruženja za ortopediju i trauma-hirurgiju naglašavaju: I onaj ko (još) ne osjeća probleme sa leđima mora dovoljno da se kreće kako bi podržao svoje zglobove. Tako na primjer zglobovi koljena i kuka mogu da dobiju dugotrajna oštećenja od manjka kretanja.
Habanje uzrokovano manjkom kretanja!
Prvo zvuči paradoksalno da manjak kretanja pospješuje habanje zglobne hrskavice. Profesor Dr Med. Karl-Dieter Heller, predsjednik Njemačkog udruženja za endoprostetiku i ljekarski direktor ortopedske klinike u bolnici Herzogin Elisabeth u Braunšvajgu ima objašnjenje za to: „Ostajanjem u sjedećem položaju satima sa savijenim zglobovima kuka i koljena zatežu se i skraćuju uključeni mišići, tetive i fascije.“ To dugoročno može da dovede do pogrešnog i prekomjernog opterećenja zglobova.”
Udubljenje leđa je signal za zubunu
DVK je u svom zdravstvenom izvještaju 2021. zaključila: U Njemačkoj po radnom dani već sjedimo 8,5 sati – jedan sat više nego 2018. Prvi znak pogrešnog opterećenja pokazuje se kroz udubljenje leđa gdje stomak djeluje ispupčen naprijed. „To nema pretjerano veze sa par kilograma viška“ , zna Heller. Više su ovdje fleksori kukova skraćeni stalnim sjedenjem i ostajanjem u povijenom položaju u odnosu na stražnju i stomačnu muskulaturu. Pošto fleksori kuka naliježu na karlicu, oni karlicu naravno naginju naprijed.“ Istovremeno skraćeni fleksori kuka sprječavaju ujednačavajuće preistezanje kao prirodni suprotni pokret za rasterećivanje zglobova. Tako vode do daljeg skraćivanja fleksora kuka. Začarani krug”, kaže Heller.
Kontraktura zglobova je faktor rizika
To važi i za koljena: Stalnim sjedenjem se skraćuje zadnja grupa mišića bedara. Ukoliko to stanje duže potraje, zglob koljena sve lošije se da ispružiti. Rasterećenje putem odgovarajućeg suprotnog pokreta onda isto nije moguće, zglobovi bivaju opterećeni monotono, tako kaže ortoped i trauma-hirurg. Ljekari u tom slučaju govore o kontrakturi zgloba. Takva ograničenja funkcije povećavaju rizik da se razviju artroza, dakle habanje zglobova.
Aktivno se suprotstaviti – i na poslu
Manjak kretanja problematičan je za čitav organizam. Naročito zglobovi i mišići trebaju redovnu „njegu“ u obliku treninga – inače se njihova pokretljivost smanjuje prvo neprimjetno. Heller podstiče na više malih jedinica kretanja u svakodnevnici: „Ne radi se o tome da se nađe savršena stolica ili da se stoji svo vrijeme. Nijedna pozicija koju zauzimamo predugo nije dobra za nas.“ Bitni su redovitost i promjena: „Svaki mali prekid u kancelarijskoj svakodnevnici trebamo iskoristiti za istezanja i jačanja. Dok kuha voda za čaj možeš da psoas – najveći fleksor mišić naših kukova – istegneš iskorakom naprijed. Po 30 sekundi po strani, tri ponavljanja.“
Kod problema sa zglobovima ne treba sjediti
Izrično i pacijentima čiji su zglobovi već oštećeni ili koji već čekaju operaciju stručnjaci preporučuju svjesno kretanje: „Umnoženo smo posmatrali ukočene zglobove“, zaključio je profesor Dr Med. Carsten Perka, generalni sekretar Njemačkog udruženja za endoprostetiku. „To je u vezi s tim što naši pacijenti zbog pandemije moraju duže da čekaju na operaciju i što se u međuvremenu stanje njihovih zglobova pogoršava. Dodatni manjak kretanja pojačava taj razvoj.“ Tjelesno stanje prije operacije utiče na rezultat ugradnje novog zgloba kuka ili koljena. „Stalno sjedenje nam ne smije prelaziti u naviku“, naglašava Perka, koji je i govornik EPRD-a.
Konkretni savjeti i vježbe
Njemačko udruženje za endoprostetiku savjetuje u saopštenju za javnost da se muskulatura i tetive svakodnevno više puta svjesno istežu. Svi, naročito pacijenti koji već čekaju zamjenu zgloba, u svakodnevnicu trebaju da integrišu što više kretanja i da neizbježno sjedenje učine što raznovrsnijim.